Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Tutkimus: Kasvomaskit vähentävät koronan leviämistä vähän tai ei ollenkaan – käsien pesustakin enemmän hyötyä

Maskien käyttö vähentää koronan tai influenssan leviämistä vähän tai ei ollenkaan. Tähän lopputulokseen päätyy Cochrane-katsaus, joka julkaistiin viime viikon lopussa. Katsaus yhdistää useampia kymmeniä tutkimuksia aihepiiristä. Kirurginmaskien ja N95-maskien tehossa ei näkynyt eroa esimerkiksi hoitoalan työntekijöiden käytössä.

Näyttö maskien tehottomuudesta arvioitiin kokonaisuudessaan "kohtalaiseksi".

Sen sijaan käsien pesusta nähtiin selkeitä hyötyjä. Selvityksen perusteella käsihygienian parantaminen vähensi hengitystieinfektioita. Selvityksen johtopäätös oli se, että Johtopäätös oli, että käsienpesun määrän kasvattaminen auttaa todennäköisesti jonkin verran hengitystieinfektioiden leviämisessä.

Asiasta kertoi Suomessa ensimmäisenä Helsingin Sanomat.